ٍ
رویدادهاسیاست
موضوعات داغ

آیا روابط هندوستان وتالبان تامین شده است؟!

آیا روابط هندوستان وتالبان تامین شده است؟!

اعلام برطرفی سفیر دولت پیشین در دهلی نو از سوی وزارت امورخارجه تالبان درهفتهء گذشته گزارش شد.هرچند فرید مامونزی سفیر دهلی نو این موضوع را به کرات رد کرده است اما تالبان همچنان تاکید دارند که فردی بنام قادر شاه به حیث سرپرست سفارت افغانستان گماشته شده است. اگرچه درآخرین مورد فرید مامونزی گفته است که قادرشاه به حیث عضو سفارت از سوی تالبان تعیین شده واو هم چنان به کار خود ادامه می دهد. اما تالبان به صدور خبرنامه هایی از تغییرات درسفارت افغانستان دردهلی خبر می دهند. رحمت الله فیضان یک دیپلومات وزارت خارجه تالبان گزارشی را از سوی تالبان تایید کرده است که درآن به صورت مفصل به یک پروندهء فساد آقای مامونزی سفیر فعلی پرداخته شده است . براساس این ادعا آقای مامونزی ساختمان های مربوط به سفارت به اضافه ء زمین چمن آن را به یک شرکت هندوستانی بدون طی مراحل قانونی واجازه وزارت خارجه تالبان به اجاره داده است وهم زمان با شکایت شهروندان افغانستان درهندوستان این قرار داد معطل قرار داده شده است ولی شرکت هندوستانی به دادگاه های این کشور اقامهء دعوا کرده است.

با این همه تاکید طالبان بر تقرر قادر شاه که گفته می شود از افراد نزدیک به حنیف اتمر آخرین وزیر خارجه دولت پیشین نیز است، نشان می دهد که تغییراتی در سفارت افغانستان در دهلی نو به نفع تالبان آمدنی است. کشورهای دیگری مانند ترکیه، ایران، قزاقستان نیز با چنین رویکردی به دیپلومات های تالبان اجازه آغاز به کار در سفارت ها ونماینده گی های سیاسی افغانستان درکشورهای خود داده اند. درگذشته برخی گزارش هایی در زمینه تامین رابطه تالبان وهندوستان وجود داشت وفعالیت سفارت این کشور نیز نشان دهندهء تامین این رابطه است. هندوستان با وجود دشمنی دیرینه ای که با تالبان وپاکستان منیحث کشور حامی آنها دارد، در دور جدید قدرت تالبان انگار تعامل با تالبان را پیش گرفته است. حسن عباس استاد دانشگاه دفاع ملی در واشنگتن در کتاب جدید خود نوشته است که وزیر خارجه طالبان قبل از دعوت دیپلومات‌های هندی به کابل، با قمر جاوید باجوا، رئیس پیشین ستاد ارتش پاکستان دیدار کرده است.حسن عباس گفته است که بازگشت هند به کابل پس از تسلط طالبان، بدون مشورت پاکستان نمی‌توانست اتفاق بیفتد.

براساس گزارش روزنامه ء دان پاکستان: پاکستان با ایجاد رابطه طالبان با هند موافقت کرده است، چون این کشور می‌خواست زمینهء جذب کمک‌ به تالبان را فراهم کند. به گفته حسن عباس، هند منافع استراتژیک در افغانستان دارد، با این حال برخلاف چین و روسیه روابط دیپلوماتیک خود را پس از تسلط طالبان با این کشور قطع کرده است.به نقل از گفتگوی افغانستان انترنیشنل با نویسندهء کتاب،در این کتاب اشاره شده که هند اکنون به صورت جدی در حال بررسی جایگاه خود در تحولات جدید است و همچنین در زمینه تعامل با طالبان و کمک به ثبات در افغانستان تلاش می‌کند.

نویسنده باور دارد که طالبان به دلیل کسب مشروعیت و رسمیت‌شناسی بین‌المللی و همچنین جذب سرمایه‌های‌گذاری خارجی در افغانستان، مشتاق ایجاد رابطه با هند است. حسن عباس می‌نویسد: «طالبان برای بازسازی و احیای افغانستان به منابع نیاز دارند و هند این منابع لازم را در اختیار دارد.»

درحالی که دیگر کشورهای منطقه با تالبان وارد تعامل غیر رسمی شده اند ، هنوز هیچ کشوری از جمله پاکستان به حیث مهم ترین حامی تالبان ، آنهارا به عنوان دولت به رسمیت نپذیرفته است اما منافع این کشور ایجاب کرده است تا با تالبان وراد تعامل شوند. هند که تضاد منافع بسیاری با پاکستان دارد اما مهم ترین کشوری است که درصورت پذیرفتن دیپلومات های تالبان در دهلی نو وارد این تعامل منطقه ای می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا