ٍ
رویدادها
موضوعات داغ

مسمویت هشتاد دختر دانش آموز در سرپل

به گفته یک مقام آموزشی محلی، نزدیک به 80 دختر جوان در افغانستان در دو حمله جداگانه در آخر هفته مسموم شدند.

به گفته یک مقام آموزش محلی، نزدیک به 80 دختر جوان در افغانستان در دو حمله جداگانه در آخر هفته مسموم شدند.

گفته می شود که این روی داد در روزهای شنبه و یکشنبه در شمال استان سرپل رخ داده است. محمد رحمانی، رئیس اداره معارف این ولایت، به آسوشیتدپرس گفته است که دانش‌آموزان دختر صنف اول تا ششم در سنگچارک مسموم شدند. وی گفته است: 60 دانش آموز در مکتبء دخترانه کبود آب و 17 دانش آموز در مکتب دخترانه فیض آباد مسموم شده اند.

او به آسوشیتدپرس گفته است: «هر دو مکتب ابتدایی نزدیک به هم هستند و یکی پس از دیگری هدف قرار گرفتند. “ما دانش آموزان را به بیمارستان منتقل کردیم و اکنون همه آنها خوب هستند رحمانی بدون اشاره به جزئیات گفته است که تحقیقات این اداره ادامه دارد و بررسی های اولیه نشان می دهد که فردی کینه توز به شخص ثالث پول داده است تا این حملات را انجام دهد. او هیچ اطلاعاتی در مورد چگونگی مسمومیت دختران و نوع جراحات آنها نداد.

گمان می رود که این اولین باری است از زمان به قدرت رسیدن طالبان در ماه آگست 2021 و آغاز سرکوب حقوق و آزادی زنان و دختران افغانستان، که این نوع روی داد صورتی می گیرد.

دختران از تحصیل فراتر از صنف ششم از جمله دانشگاه منع شده اند و زنان از بیشتر مشاغل و مکان های عمومی محروم هستند. این حمله یادآور موجی از مسمومیت ها در ایران همسایه با هدف قرار دادن دختران در سن مکتب است که به ماه نوامبر بازمی گردد. هزاران دانش آموز گفتند که در این حوادث احساس خفگی می کنند. اما هیچ صحبتی در مورد اینکه چه کسی ممکن است پشت این حوادث باشد یا از چه مواد شیمیایی استفاده شده است، وجود ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا