ٍ
سیاست

با بیش از سه هزار کشته تالبان کدام امنیت را تامین کرده اند؟!

با آنکه تالبان امنیت را تنها دستاورد خود در دوسال گذشته می دانند، گزارش های اخیر نشان می دهد که ارقام کشته شده گان شهروندان غیر نظامی درافغانستان در دوسال گذشته بالا بوده وبه گزارش سازمان ملل متحد بسیاری از شهروندانی که دراین مدت درافغانستان کشته شده اند، هیچ گروهی مسوولیت آن را  ازجمله تالبان وداعش نپذیرفته اند. این بدان معناست که برخی از این خشونت ها وحملات سازمان دهی شده به ویژه وقتی با شعار های تالبان هم آهنگ اند، به نحوی یا با حمایت تالبان انجام می شود ویا تالبان قدرت کنترول آن را ندارند.

سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه اعلام کرد که در مقایسه با سال‌های گذشته ، سطح قابل توجهی از غیرنظامیان کشته و زخمی شده در حملات در افغانستان را از زمان تسلط تالبان در افغانستان ثبت کرده است.بر اساس گزارش جدید مأموریت سازمان ملل متحد در افغانستان یوناما، از زمان تسلط  تالبان در اواسط ماه آگست2021 و تا پایان ماه می، 3774 غیرنظامی جان باخته اند .بر اساس گزارش سازمان ملل، سه چهارم حملات از زمان به دست گرفتن قدرت توسط تالبان با بمب های دست ساز در “مناطق پرجمعیت از جمله عبادتگاه ها، مکاتب و بازارها” بوده است. در میان کشته شدگان 92 زن و 287 کودک بودند.در بیانیهء مطبوعاتی سازمان ملل متحد که پس از گزارش روز سه‌شنبه منتشر شد، آمده است که این ارقام نشان‌دهنده افزایش قابل‌توجه آسیب‌های غیرنظامیان ناشی از حملات بمب‌های دست ساز به مکان‌های عبادت – که عمدتاً متعلق به اقلیت مسلمانان شیعه هستند – در مقایسه با دوره سه ساله قبل از تسلط تالبان است.به گزارش اپی:در این بیانیه همچنین آمده است که حداقل 95 نفر در حملات به مکاتب، مراکز آموزشی و سایر مکان‌ها که جامعه عمدتاً شیعه هزاره را هدف قرار دادند، کشته شدند.فیونا فریزر، رئیس سرویس حقوق بشر یوناما، گفته است: “این حملات به غیرنظامیان باید متوقف شود.” او از تالبان خواست تا “به تعهدات خود برای محافظت از حق زندگی” مردم افغانستان پایبند باشند. با این حال، گزارش سازمان ملل می‌گوید «تعداد قابل‌توجهی» از کشته‌ها ناشی از حملاتی است که هرگز گروهی مسئولیت آن را بر عهده نگرفته‌است یا هیئت سازمان ملل نمی‌تواند آن‌ها را به هیچ گروهی نسبت دهد.

این گزارش همچنین در مورد “مرگبار بودن حملات انتحاری” از زمان تسلط تالبان، با حملات کمتر که باعث تلفات غیرنظامیان بیشتر شده است، ابراز نگرانی کرده است.این سازمان خاطرنشان کرده است که این حملات هم زمان با بحران مالی و اقتصادی در سراسر کشور انجام شده است. گزارش سازمان ملل همچنین خواستار توقف فوری حملات شده و گفته است که دولت تالبان را مسئول امنیت شهروندان این کشور می‌داند.تالبان می‌گویند آنها «با اتخاذ تصمیمات درست و از طریق مدیریت صحیح توانستند کشور و دولت را از بحران نجات دهند».

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا