ٍ
سیاستAmerica آمريكا

زیور آلات گران بهای ملکه افغانستان دراختیار ملاله یوسف زی پاکستانی

ملاله یوسف زی برنده جایزه نوبل در مراسم اسکار امسال درهفتهء پیش با لباس وزیورآلات ملکه ثریا روی صحنه ظاهر شد. او هدف از پوشیدن این لباس را جلب توجه به زنان تحت ستم افغانستان عنوان کرده است . درعین حال با نشر این خبر که از سوی دیلی میل وشماری از خبرگزاری به نشر رسید، بسیاری این سوال را مطرح کرده اند که لباس ملکه ثریا همسر شاه امان الله پادشاه افغانستان چرا به دسترس ملاله یوسف زی قرار دارد ودرعین حال این سوال نیز از سوی بسیاری مطرح شده است که آیا ملاله با پوشیدن لباس ملکه ثریا خواسته است خودرا هم ردیف او نشان بدهد؟

دراین که مجموعه لباس وزیورآلات گران بها وتاریخی همسر شاه امان الله شاه افغانستان چی گونه به دسترس ملاله یوسف زی رسیده است، سوالات بسیاری است که تا هنوز پاسخ روشنی بدان داده نشده است.

ملکه ثریا طرزی، فرزند محمود طرزی، سیاستمدار و روشنفکر پیشکسوت افغانستان، زاده سال ۱۸۹۹ در شهر دمشق است. او در تبعید به دنیا آمد اما پس از بازگشت به کشورش در زمان پادشاهی امیر حبیب‌الله خان، در سال ۱۹۱۲ با شاهزاده جوان امان‌الله، ازدواج کرد. او نخستین زنی بود که به عنوان ملکه ء افغانستان پس از طرح های تغییر شاه امان الله کشف حجاب کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا